Mrtvola-jmenem-SEO

Mrtvola jménem SEO

Něco málo k historii SEO. V dřevních dobách Internetu, za dob nadvlády Altavisty, Lycosu nebo Yahoo, kdy algoritmy vyhledavačů byly jednoduché jako koloběžka, platily pro SEO dvě základní metody – 1. co nejvyšší výskyt zvoleného klíčového slova (fráze) na stránce , 2. jiný obsah stránky pro robota vyhledavače, jiný pro lidské návštěvníky (tzv. cloaking). Meta tagy byly alfou a omegou, název stránky a klíčová slova měly z pohledu vyhledavače značný význam. V té době nebyl problém jednoduchým scriptem vygenerovat statisíce vzájemně prolinkovaných stránek obsahující nesmyslný text plný vybraného klíčového slova, a zaspamovat jimi vyhledavače. A získat tak statisíce návštěvníků denně.

 

On-page faktory jsou stručně řečeno technické vlastnosti webové stránky, řadí se mezi ně meta tagy (název stránky, popis, klíčová slova), zvýraznění podstatných částí textu, nadpisy včetně jejich struktury, text v odkazech, četnost výskytu klíčového slova, atd. Off-page faktorem je v podstatě množstvím linků, které odkazují na danou webovou stránku. V té době se objevil nový druh specialisty - „SEO poradce.“ Ten na základě známých statistik toho, co má vliv na umístění stránky ve výsledcích vyhledavačů, uměl poladit webovou stránku tak, aby její on-page faktory byly s ohledem na určité klíčové slovo optimální, případně zajistil i příchozí linky z jiných webů. Začaly vznikat výměnné „link farmy“, které obsahovaly pramálo informativního obsahu, zato přehršel odkazů všude možně. Rovněž se objevily všelijaké SEO nástroje, kontrolující on-page faktory a generující automatické závěry s obvykle záhadně stanoveným bodovým hodnocením. SEO začal poskytovat téměř každý, kdo si trochu přičuchl k webdesignu.

 

Vývoj ovšem nezastavíš, jak zní stará pravda. Google a další vyhledavače (u nás např. Seznam) na své cestě k cíli nabídnout hledajícími návštěvníkovi opravdu tu nejrelevantnější informaci nepřestaly pracovat na svých algoritmech a dospěly k názoru (přesněji – k tomuto názoru dospěli lidé v těchto firmách, zase až tak daleko nejsme), že to, jak je určitá webová stránka relevantní pro dané klíčové slovo, resp. téma, nejlépe vyjádří intenzita, jak se o této webové stránce v souvislosti s tímto klíčovým slovem (tématem) na Internetu komunikuje. Pokud se budou lidé bavit na Internetu o helpdesku, a v jejich příspěvcích v sociálních médiích, článcích na stránkách, tweetech, atd. se bude vyskytovat „SprinxHelpDesk.com“, ať již ve formě odkazu nebo prostého textu, pro Google to znamená, že SprinxHelpDesk.com obsahuje informace na téma helpdesk. A tento web proto nabídne tomu, kdo bude hledat něco o helpdesku. A je úplně jedno, jestli tato stránka bude nebo nebude obsahovat 100% bezchybný HTML kód, správně vyplněné meta tagy, atd., atp. U Seznamu, který je přece jen technologicky o nějaký ten pátek pozadu, mají on-page faktory na umístění ve výsledcích stále určitý vliv, ale i zde je vidět posun po vzoru Googlu.

 

Pro „SEO poradce“, kteří svoji práci založili na tuningu on-page faktorů, je to minimálně od Googlu v podstatě „sbohem a šáteček.“ Samozřejmě určitá drobná technická práce co do optimalizace webové stránky stále zůstává, ať již se jedná třeba o rich snippets pro strukturování dat pro Google, nebo Open Graph tagy Facebooku, ale drtivá část „nového SEO“ je opětovně čím dál víc v rukách týmu „marketér + copywriter”, protože, jak bylo uvedeno výše, podstatný vliv na umístění webu ve výsledcích vyhledavače má to, jak moc (a kde) se o tomto webu komunikuje či píše.

 

Suma sumárum – SEO je out, obsahový marketing je znovu in. A ten, kdo hledá způsob, jak zvýšit neplacenou (organickou) návštěvnost z vyhledavačů, ať zapomene na SEO poradce, kteří se rozmnožili tak rychle jako plíseň ve vlhkém sklepě, a raději se poohlédne po někom, kdo dokáže neúnavně smysluplně psát a komunikovat na zadané téma, spolu s tím tak spojovat toto téma s určitým webem, a vytvářet tak z pohledu vyhledavače relevanci obsahu webu k hledanému heslu. Plus se soustředil na to, aby web, který chce propagovat, přinášel návštěvníkovi nenulovou hodnotu.

 

Petr Andrle, Článek byl vytvořen pro časopis Marketing&Media

Partneři